**1. A man walks 3km east then 5km north then 8km east. Now how far is he from the starting point**

if u draw a rectangle of length of total(3+8) km and breadth 5km and draw a diagonal from the starting to ending point, by Pythagaros Theorem, square(hyp)=square(the both sides)

Therefore, 25+121=sqrt(answer)

it comes to be 12.083km

The right question is:A ship started from port and moving with I mph and another ship started from L and moving with H mph. At which place these two ships meet? !_____!_____!_____!_____!_____!_____! port G H I J K L

223 is answer

B-C is bitwise addition of B and 2s compliment of C

then bitwise union of A with abover result gives the ans as 1101 1111 which

has decimal value of 223.

-1,-1,-1,-1, -1,-1

**5. Wind flows 160 miles in 330 min, for 80 miles how much time required?**

answer as 165

as

160 miles are covered in 330 min

1 mile will be covered in 330/160 min

Hence 80 miles will be covered in 80*330/160 =165 min.

3*1=3

instead of 1 if he divided by 3

then he will get 1only

3*(1/3)=1

Apply t=5, ans=33.7 for t=8, ans=46.7

The differenc between the two, 46.7-33.7=13 is the answr upto my knowledge.

this can be solved by using the rule of cross multiplication i guess....

to get a shadow of G ft the ht of the building should be D

hence, for the shadow to be C ft, the height of the building should be CxD/G

**9. 27(deg) 6 43.1545(deg) 31 4.3find the degrees when the time is 3o clock?**

The angel between the minutes and hour hand would be 45 degree at 3'0 clock

for 1st machine 100-25 ie 75

for 2nd machine 100-20 ie 80

for 3rd machine its 100-10 ie 95

so efficiency in rev = (90*80*75)/10000

=54

so fuel economy =100-54

=46

As the Bus is travelling 18mph it takes 1 & 1/2 hr to reach destination.

Bus stays there for 1/2 hr.

As in the return journy bus travelled with the 50% fast spped meance with the speed of 27mph. meance it took 1 hr to return

For total journy it took 1&1/2+1/2+1hr=3 hr.

therefore 8+3 =11

Bus returns as 11 a.m.

80 deg --------> 80*4 = 320 minutes = 5 hours 20 minutes

10 a.m + 8 hours = 6 p.m

6 p.m + 5 hours + 20 minutes = 11.20 p.m = answer

port G H I J K L

Ans. is 6.

(1362)to base x = (362) to base 10

so

1*x^3 + 3 * x^2 + 6 * x^1 + 2*x^0 = 362

substitute x = 6;

216 + 108 + 36 + 2 = 362.

we'll get 362.

Hence awnser is 6.

Threshold speed = x mph

let us assume that the 1st person was travelling at (x+10)mph

so it's obvious that the 2nd person travels at 2*(x+10)mph = 35mph; which means x = 7.5 which is the threshold or the speed limit.

So according to me the ans is 7.5mph.

**16. TCS Quantitative Aptitude Questions:**

1. My flight takes of at 2am from a place at 18N 10E and landed 10 Hrs later at a place with coordinates 36N70W. What is the local time when my plane landed.

a) 6:00 am b) 6:40am c)7:40 d)7:00 e)8:00

2.in 80 coins one coin is counterfiet what is minimum number of weighings to find out counterfiet coin ?

3.Three men goes to a hotel to stay ,the clerk says $30 per room/day so all the three plans to stay in one room so each pays $10.After some time the clerk realizes that he made a mistake of collecting $30 but the room cost only $25,there fore he decides to return $5 to them so he calls the roomboy and gives him $5 asking him to return.The roomboy keeps $2 with him and he returns only $3($1 for each).Now Totally all have paid $9 each($27)+rommboy $2 which is equal to $27.where did $1 go,who has made the mistake?

**17. A 0 0 0 0 1 1 1 1B 0 0 1 1 0 0 1 1C 0 1 0 1 0 1 0 1Find ( A u B ) n C**

To find A-C, We will find 2's compliment of C and them add it with A,

That will give us (A-C)

2's compliment of C=1's compliment of C+1

=10101010+1=10101011

A-C=10101011+00001111

=10111010

Now (A-C) U B is .OR. logic operation on (A-C) and B

10111010.OR . 00110011

The answer is = 10111011,

Whose decimal equivalent is 187.

**18. 194 base 10= ___ base 5The base 5 representation of the decimal number 2048 is______?**

2048 to base 10:-

2 ["add" the next (first) digit]

2 * 10 = 20 [multiply by the base]

20 + 0 = 20 [add the next digit]

20 * 10 = 200 [multiply by the base]

200 + 4 = 204 [add the next digit]

204 * 10 = 2040 [multiply by the base]

2040+ 8 = 2048 [add the next digit]

??? to base 5:-

3

3* 5 = 15 [multiply by the base]

15+1 = 16 [add the next digit]

16* 5 = 80 [multiply by the base]

80+ 1 = 81 [add the next digit]

81* 5 = 405 [multiply by the base]

405+ 4 = 409 [add the next digit]

409*5 = 2045

2045+3 = 2048

since both the answers tally i.e., 2048==2048

hence the no. 31143 is the ans..

let A does the work in 40 mins (given)

let B does the work in x mins

amt of work done by A in 1 min = 1/40

amt of work done by B in 1 min = 1/x

amt of work done jointly by both A & B = 1/24

which implies (1/40)+(1/x) = (1/24)

on solvin the above eqn. for x we get

x = 60

Answer should be 1.5 !!!

Let the trees be x,y

from question : -

eq1 is x = 3/5 (y)

eq2 after 4 yrs,

x+y = 8

from the 2 equations we get y = 5 and x = 3

according to our equation x= 3/5(y) -> x is the smaller tree.

In 4 yrs x grows 3ft

In 2 yrs x grows ?ft

Ans = 1.5ft.

Jalia is 38 years old and qurban is 19 years old.

38-4=34 jalia younger

19+3=22 qurban older the difference btw them is 34-22=12.

Let each mechanism solution is 100 litre.

In "A" mechanism, wastage is (100-30)/100 = 70 %

In "B" mechanism, wastage is (100-40)/100 = 60 %

In "C" mechanism, wastage is (100-10)/100 = 90 %

If all are combined,total solution = 300 litres

Total wastage = 220 litres

Total used fuel = 80 litres

So, wastage in 100 litres = 80/3 litres

% wastage = 26.6666.... %

= 27 % (approx)

b) 36 min

d=s*t

s=40 km/hr=40/60km/min

t=45min

d=(4/6)*45=30km

now increased speed= 50 km/hr=50/60 km/min

d=30 km

t=d/s

= 36 min

Well ship A moves at 2blks per hr and ship B moves at 4 blks per hr..assuming they move towards each we should have the answer between h and i. Lets take one hr time, ship A will be at I and B at H, it means they have alredy met so just moving them both back we will have their meeting between H&I.

answer is 48(c)

**26. the base 5 representation of the decimal number 2048 is______?**

answer is 31143

answer is 1234

Ans is 3212 but how explain

There is a mathematical formula for calculating standard deviation, but you don't need it for this question. StDev is a measurement of how much variation there is among different numbers in a series. Since choices b and c contain the same number 6 times, there is no variation. choice d also doesn't show much variation. Number 1 does vary from one point to the next, so it has variance, and therefore would have a higher StDev.

ans: choice (a)

**30. 1.If g (0)=g (1)=1And g (n)= g (n-1) + g (n –2) find g (6);**

Given g(0) = g(1) = 1.

To find: g(6)

g(n) = g(n-1) + g(n-2)

g(2) = g(1) + g(0) = 1 + 1 = 2

g(3) = g(2) + g(1) = 2 + 1 = 3

g(4) = g(3) + g(2) = 3 + 2 = 5

g(5) = g(4) + g(3) = 5 + 3 = 8

g(6) = g(5) + g(4) = 8 + 5 = 13.

7

night temp=n,day temp=d

n=1/3*d/2+d/2==4d/6

n+d=100(given)

hence, 4d/6+d=100

d==60

n==40 deg

**32. What is the probability that 4 numbers selected from 1 to 40 are not consecutive?**

From 1 to 40 there are 37 possible combinations of 4 consecutive numbers.

Total number of possible combinations= 40C4.

Probability of outcome to be consecutive = 37/(40C4)= 1/2470

Probability of outcome not to be consecutive = 1-(1/2470)= 2469/2470

**33. a 100100011b 000110010c 100000110then find a-(buc) or au(b-c)?**

(buc)=100110110

(i) we know that (a-b)=a intersection b'

therefor a-(buc)=a intersection (buc)'

(buc)'=011001001

a intersection (buc)'=00000001=a-(buc)

(ii)similarly au(b-c)=100110011

4 km/hr from A to B = s1

8 km/hr from B to A = s2

Speed = Distance/Time

s1 = d1/t1

s2 = d2/t2

s1/s2 = t2/t1

We need t1/t2 so,

Answer ratio is 2:1

**35. Two pencils costs 8 cents, then 5 pencils cost how much ?**

2 pencils cost = 8

5 pencils cost = ?

cross multiply

8*5/2 = 40 / 2 = 20

so 20 is price of 5 pencils

4020sqrt(N)

**37. If 8 men can reap 80 hectares in 24 days, then how many hectares can 36 men reap in 30 days?**

By Direct approach :

more men,more hectares

moredays,more hectares

so,

8 / 36 : 24 / 30 = 80 / x

x = (36 x 30 x 80) / (8 x 24)

450

A-starting point

B-starting point of 5km walk

C-starting point of 8km walk

D-Final point

Now to find distance between A and D.

BCD makes a right-angle triangle... therefore,

DB=sqrt(64+25) ....... (pythagoras theorem)

DB=9.43

Now AD=AB+DB=3+9.43

Hence, AD=12.43 (Answer)

It fills at a rate of 2 (i.e) 10,20,40.... 1/16 is filled in 17hr. then it fills as 1/8,1/4,1/2,1.. Hence 17+1+1+1+1=21

**40. An amount doubles itself in 3 years. When This amount can become 8 times of itself?**

Suppose Amount Was Rs 100.00 In 1st Year

1 To 3 Yrs - 200

4 To 6 Yrs - 400

7 To 9 Yes - 800

1

As it is the incenter of the formed triangle which is equidistant from all the three lines...

Each of the preceding number is multipied by the previous number

So on multiplying 2*2 = 4

4*2 = 8

8*4 = 32

32*8 = 256

256*32 = 8192

so the answer for this series is 8192

ans is 12.43...

diagramatically, u wil get a right angled triangle with sides 5 n 8.. using pythogoras th. 3rd side will b 9.43..

9.43+3= 12.43

as 1 letter cannot be in improper envelope. there has to be more than 1 letter that is in improper envelope

let us consider x is the maximumber number of marks.

secured marks => 40% of x= 40/100 of x=2x/5

To pass an exam he has to score =fail marks+20

=40+20=60

2x/5=60

x=150

maximum marks for paper I is =150

Let a, b, and c denote pencil, pen and eraser respectively.

Given that the cost of one pencil, two pens and four erasers is Rs.22

This can be written as,

a + 2b + 4c = 22 ..........(1)

Similarly, the cost of 5 pencils, 4 pens and 2 erasers is Rs. 32

This implies ....

5a + 4B + 2c = 32 ......... (2)

Adding (1) and (2), we get

6a + 6b + 6c = 54

We need to find the value of 3a + 3b + 3c.

Dividing by 2, we get

3a + 3b + 3c = 27.

Hence, the cost of 3 pencils, 3 pens, and 3 erasers is Rs.27

ya the answer is 5sec..

converting 72kmph in m/sec we get 20m/sec

so 25-20=5sec/m

Divisibility rule of 4 is last two digits are divisible by 4

so in 5 digit no last two digit should always be 12,24,32,44,52;

(any one of them may be)

so for last two digits 5 ways are possible ;

since repetion are allowed then for 3rs place form right there are also 5 ways so in 3rd place either of 1,2,3,4,5 is possible;

simillarly at 4 rth place either of 1,2,3,4,5 is possible so again 5 ways are possible

simillarly at 5th place also 5 ways are possible

so total no are: 5*5*5*5=625

solution--- t1= time for forword journey. t2 =time 4 return journey. t=t1 + t2 =8hrs; x= destination; t1 + t2 = x / 40 + x / 30 = 8; x( 7/120 ) = 8; x= 8*120/ 7 = 137 milesie answer is(b)

**50. 1/3 of a number is 3 more than 1/6 of the same number. What is the number?**

let x be a no

now 1/3 of a no is x/3

and again

x/3=x/6+3

x/3-x/6=3.

x=18

1/4

for 6 bit maximum allowed number is 64 prime number is 61

for 7 bit maximum allowed number is 128 prime number is 127

for 8 bit max allowed number is 256 prime number is 253

for 9 bit max allowed number is 512 prime number is 511

**53. Explain series: 2,7,24,77,.**

Ans is:

2*3+1=7

7*3+3=24

24*3+5=77

77*3+7=238

Therefore ans is 238

L=7

G=8

Total number of students(U)=15

Number of students who study neither of them (N)=3

draw a simple diagram representing the above situation.

we need to find out L INTERSECTION G.

Thus we have,

L UNION G + N = 15

L UNION G = L + G - L INTERSECTION G = 7 + 8 - L INTERSECTION G

L INTERSECTION G= 7 + 8 +N-15

= 7+8+3-15

= 3

For at least one person & for exactly one person =36/3

For at least two person & for exactly two person =36/2

so

ans is 36/3= 12

if question is asked lyk no "cycle" then n-1.

i.e.36-1